Doctor You!

doctor you

AI, neboli umělá inteligence, a Vaše zdraví? Aktuální vydání týdeníku The Economist se zabývá možnostmi kontroly našeho zdravotního stavu pomocí moderních technologií. Umožňuje technologický pokrok být sám sobě dobrým lékařem? „Doctor you“, odpovídá The Economist.

Zdá se, že stojíme na prahu nového pojetí zdravotnictví. The Economist ve svém aktuálním vydání naznačuje, že zdravotnický systém, ve kterém je k jeho účastníkům přistupováno jako k „pacientům“, na lékařskou péči je třeba dlouze čekat, následují nekonečné testy a jejich závěry jsou sdělovány v nesrozumitelném lékařském žargonu, se chýlí ke konci.

 

Vznikají totiž stále nové aplikace a elektronické systémy, pomocí kterých si může každý z nás jednoduše změřit aktuální potřebné údaje o svém těle a příslušná aplikace či systém jsou schopny je okamžitě vyhodnotit a srozumitelným způsobem nám sdělit jejich výsledek.

Chytré hodinky a náramky již dnes umožňují celodenně sledovat srdeční aktivitu a případně tak zjistit například arytmii. Další aplikace se snaží identifikovat třeba rakovinu kůže či Parkinsonovu chorobu. Výzkumy se zabývají také tím, jestli lze z obyčejného lidského potu zjistit přítomnost určité choroby bez nutnosti podstupování invazivních krevních testů (např. pouze z toho, že člověk přejede prstem přes dotykovou obrazovku svého chytrého telefonu). Velkým přínosem aplikací může být též shromažďování relevantních zdravotních dat o určité osobě. Ta si pak může sama skrze pravidelné záznamy o zkonzumované potravě hlídat hladinu cukru v krvi a v extrémních případech předejít třeba oslepnutí či jiným dlouhodobým následkům.  

Těchto nových trendů si všímají i firmy. The Economist uvádí, že v minulém týdnu společnosti Amazon, Berkshire, Hathway a JPMorgan Chase, jedny z největších amerických společností, oznámily spuštění nového projektu, který má zdravotní péči a data o zdravotním stavu více zpřístupnit jejich zaměstnancům.

Přestože vývoj v této oblasti jde kupředu neuvěřitelným tempem a jeho přínos může být nezanedbatelný, péče, rady a osobní přístup odborníků zůstávají stále nenahraditelné. V určitém slova smyslu ovšem každý z nás může být do jisté míry svým vlastním „lékařem“ (tedy „Doctor you“). Pokud víme, jak se o své zdraví správně starat, můžeme předejít následné nutnosti vyhledat služby skutečného lékaře. Především při práci v kancelářském prostředí dostává řádně na frak jak naše tělo, tak psychika. Přitom stačí osvojit si určité pravidelné jednoduché návyky, které nám pomohou se souvisejícím zdravotním problémům předcházet, případně je zmírnit nebo se jich i zcela zbavit. A to i bez appek 😉  

Jak na to Vám poradíme v rámci našich workshopů Zdravé tělo, Zdravá mysl a Zdravá strava.

Celý článek The Economist (A revolution in health care is coming) v angličtině si můžete přečíst zde.

zdravej-kancl-logo

NEDBROS S.R.O.
NOVOSADY 879/109
VELKÉ MEZIŘÍČÍ 594 01

+ 420 603 261 064
EMAIL: INFO@ZDRAVEJKANCL.CZ

facebook-104
instagram-filled-100

©2018 Zdravejkancl.cz | Všechna práva vyhrazena.