Deprese?! Stále opomíjená nemoc, která snadno podlomí zdraví

depression-1250870_1920

Depresi asi netřeba dlouze představovat. Každý z nás si občas řekne „dnes mám depku“. Ne každý už si však uvědomuje rozdíl mezi občasnou špatnou náladou a skutečnou depresí. „Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem,“ uvádí česká Wikipedia. Ano, deprese je skutečně závažné onemocnění, které je třeba léčit a pracovat s ním jako s každou jinou nemocí. Stejně jako jiným nemocem pak lze depresi do určité míry i předcházet, víme-li, jak na to.

Na rozdíl od jiných nemocí je problémem deprese právě to, že ji stále mnoho lidí nevnímá jako skutečnou nemoc, ale spíše jako „špatnou náladu“, ze které se člověk vyspí.  Někdy je též vnímána jako slabost, kterou se lidé snaží před ostatními skrýt. Přehlížení deprese jako nemoci je přitom o to větším problémem v našich geografických podmínkách a v zemích na východ od nás, kde se připuštění si psychických problémů stále moc nenosí, i když i zde se to pomalu začíná měnit k lepšímu.

 

Americký server Time Health v nedávné době publikoval článek, který se odkazuje na data jedné z amerických zdravotních pojišťoven. Uvádí, že od roku 2013 mezi pojištěnci této pojišťovny vzrostl počet diagnóz klinické deprese o 33 %. Na základě těchto dat pojišťovna depresi kvalifikovala jako druhou nejzávažnější diagnózu ovlivňující celkové zdraví jejích pojištěnců, hned za vysokým krevním tlakem.  V článku se též uvádí, že podle některých zdrojů by kolem roku 2030 mohla být deprese předním důvodem ztráty dlouhověkosti, jelikož lidé s depresí žijí v průměru o 10 let méně.

Článek též zdůrazňuje, že stále větší rozšíření deprese jen podtrhuje důležitost zdravotních prohlídek a prevence právě i se zaměřením na depresi, nejen na klasická „fyzická“ onemocnění, jak jsme zvyklí. I když i s těmi deprese úzce souvisí. Iniciativa ZdravejKancl.cz dlouhodobě upozorňuje na úzké propojení mezi fyzickým a mentálním zdravím. Toto propojení připomíná i odkazovaný článek Time Health, když uvádí, že deprese například prokazatelně zvyšuje riziko výskytu srdečních onemocnění, diabetes druhého typu, infarktu, osteoporózy či Alzheimerovy choroby. Problém je přitom obousměrný – může začít depresí a vést k fyzickému onemocnění, nebo naopak začíná fyzickým problémem a vede k depresi.

ZdravejKancl.cz se snaží o osvětu v této oblasti a psychickým a fyzickým onemocněním a jejich vzájemné provázanosti se věnuje mimo jiné ve svých workshopech Zdravá mysl a Zdravé tělo a rovněž v rámci individuálních terapií.

zdravej-kancl-logo

NEDBROS S.R.O.
NOVOSADY 879/109
VELKÉ MEZIŘÍČÍ 594 01

+ 420 603 261 064
EMAIL: INFO@ZDRAVEJKANCL.CZ

facebook-104
instagram-filled-100

©2018 Zdravejkancl.cz | Všechna práva vyhrazena.